Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Matica slovenská

 

   Miestny odbor Matice slovenskej Budmerice – pôsobí od roku 1990,  hlavnou iniciátorkou založenia MS bola pani Alena Kadlečíková, ktorá je jej predsedníčkou.

   Spolu s členmi Matice slovenskej založila malé etnografické múzeum „Budmerická izbička“, ktoré sa nachádza v Dome kultúry  v Budmericiach. Zároveň je to aj miesto stretávania sa členov MS -  sídlom organizácie Matice slovenskej v Budmericiach.

   Budmerická izbička je miestom obnovovania ľudových tradícií a poznania minulosti našich predkov cez rôzne výstavy a  aktivity, ktoré poznajú návštevníci zo Slovenska i zo zahraničia.

   V tomto roku bola vykonaná rozsiahla stavebná rekonštrukcia priestorov "Budmerickej izbičky". Členovia Matice slovenskej odpracovali množstvo bezplatných hodín pri tejto rekonštrukci a zároveň rozšírili národopisnú časť expozície o nové exponáty.

    K najzaujímavejším  podujatiam, ktoré miestny odbor Matice slovenskej organizuje, patria výstavy z výtvarníckych sympózií Budmerická krajina, Divadelné reminiscencie, Budmeričania v Japonsku, Keramická tvorba od praveku po súčasnosť, Budmerická svadba v priebehu jedného storočia, Krumplové šeličo, kde sa spolu s občanmi pokúsili o Najväčší lokeš a iné.
Spomeniem nedávnu výstavu o histórii budmerického divadeľníctva i prednášky o archeologických nálezoch v Budmericiach. 

   Členky MS spolu s predsedníčkou Alenkou Kadlečíkovou, vydali knižku "Recepty z Budmeríc v spisovnej slovenčine a v nárečí“, ktorá vyšla už v troch vydaniach. 

   Predsedníčka MS pani Alenka Kadlečíková ako aj organizácia Matica slovenská, bola pri príležitosti Dní obce Budmerice, 13.septembra 2014
za svoju činnosť a reprezentáciu obce, ocenená starostom obce Jozefom Savkuliakom.

 

Ďaľšie zaujímavosti o činnosti Miestneho odboru Matice slovenskej v našej obci sa dočítate aj na  http://matica.budmerice.net/ .


 

Matica slovenská Budmerice a Alenka Kadlečíková - ocenená pri príležitosti Dní obce 13.septembra 2014

bez názvu
bez názvu

 


Úvodná stránka